Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aktywa warunkowe w sprawozdaniu finansowym

22 listopada 2017 | Ekspert księgowego | Magdalena Kraszewska-Szuba
Schemat: opracowanie własne
źródło: Rzeczpospolita
Schemat: opracowanie własne

PREZENTACJA | Ustawa o rachunkowości ani krajowe standardy nie określają zasad ujmowania aktywów warunkowych. Co zatem może zrobić spółka, jeżeli ujawnienie tej kategorii może mieć istotny wpływ na rzetelny i jasny obraz sytuacji majątkowo-finansowej?

Sprawozdanie finansowe prezentuje sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. Dokument ten służy zarówno organom danej jednostki gospodarczej, jak i odbiorcom zewnętrznym. Powinien zatem spełniać określone standardy jakościowe, aby informacje w nim zawarte nie budziły zastrzeżeń i dostarczały wiarygodnych informacji o podmiocie. Sprawozdanie finansowe powinno odznaczać się między innymi rzetelnością oraz kompletnością. Dlatego prawo bilansowe może wymagać ujęcia w sprawozdaniu finansowym pewnych kategorii, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń. Należą do niej między innymi aktywa warunkowe, które szczegółowo zostały opisane w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" (dalej: MSR 37). Aktywa warunkowe zazwyczaj powstają w wyniku nieplanowanych lub innych nieoczekiwanych zdarzeń, które powodują możliwość wpływu do jednostki środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne.

Uwaga! Aktywów warunkowych nie ujmuje się w sprawozdaniu finansowym, ponieważ może to prowadzić do ujęcia przychodu, który nigdy nie zostanie osiągnięty. Jeśli wpływ korzyści ekonomicznych jest prawdopodobny (ale nie pewny), jednostka podaje na dzień bilansowy krótki opis rodzaju aktywów warunkowych oraz szacuje ich skutki finansowe. Oznacza to, że aktywa warunkowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10909

Wydanie: 10909

Spis treści
Zamów abonament